Erősödő eurázsiai együttműködés
Gazdasági fenntarthatóság, magyar vízipari megoldások az ASEM Water konferenciáján

Erősödő eurázsiai együttműködés

Az ENSZ által kiadott, a fenntartható fejlődési célok 2030-ig történő elérését célzó feladataira alapozva, az ASEM tagországok fenntarthatóbb vízgazdálkodási fejlesztései, a környezetvédelem terén folytatott nemzetközi tudásmegosztás és együttműködés fő témakörében a Hungarian Water Partnership (HWP) társszervezésével és szakmai közreműködésével szervezte október végén az ASEM Water a 6. nemzetközi konferenciáját Changsha-ban (Kína).

A nemzetközi eseményen személyesen részt vett Dr Kovács Károly, a Hungarian Water Partnership elnöke, aki a szervezők felkérésének eleget téve a tanácskozás elején köszöntőbeszédet tartott, valamint a települési vízgazdálkodás integrált irányítása plenáris szekció levezető elnöke is volt.
20241022100748-1m2a8480-3262770199-opq3262854699.jpg
Emellett kiemelt előadóként prezentációjában az integrált megközelítést és az életciklus szempontokat központba helyezve, vízérték fókusszal mutatta be gazdaságilag és pénzügyileg is fenntartható vízipari technológiákat és megoldásokat a résztvevők számára.

20241022095658-1m2a8464-3262789881-opq3262854633.jpg
Az eseményen hangsúlyozottan tárgyalták a települési vízgazdálkodás gazdasági fenntarthatóságát, melynek mentén a finanszírozható, bankolható, megtérülő fejlesztésekre különös figyelem hárult. Több ázsiai országban (Laosz, Vietnám, Indonézia, India) már léteznek a fenti gazdasági szemlélettel magyar vizes vonatkozású megoldások, projektek, melyeket nemzetközi szinten is ismertek és elismertek. 

A nemzetközi konferenciával egyidőben került megrendezésre az ASEM Water Akadémiai és Tudományos Bizottságának soron következő ülése. Az ülést Dr. Kovács Károly, a Bizottság alelnöke vezette. 

Az esemény kimenetelként, a konferencián tárgyalt témák és a legfontosabb ágazati területek mentén került összeállításra a konferencia nyilatkozata, mely az általános, globális kihívások és nemzetközi szinten elvárt lépések megfogalmazásán túl olyan konkrét, gyakorlati, minden vízipari szereplőt érintő teendőket tartalmaz, melyek szisztematikus megtétele már rövid távon éreztetni tudja kedvező hatásait.

Kiegészítő információk:
Mi is az az Eurázsiai Együttműködés, az ASEM? 
Az Ázsia–Európa találkozó (ASEM) az Európa és Ázsia közötti párbeszéd és együttműködés fórumaként jött létre 1996-ban. Célja a két kontinens közötti kapcsolatok erősítése. Az ASEM 53 partnert tömörít: 30 európai országot (a 28 uniós tagállamot, Norvégiát és Svájcot), 21 ázsiai országot, az Európai Uniót és az ASEAN Titkárságát.

Mi az ASEM Water?
Az ASEM WATER az ASEM mechanizmus alatt működő vízügyi kutatási és fejlesztési állandó szervezet, mely a 8. ASEM csúcson hozott döntés értelmében 2011-ben jött létre.
Az ASEM WATER az eurázsiai tagországokat összefogva foglalkozik a vízkészlet-gazdálkodást érintő kihívásokkal. Nemzetközi regionális szervezetként a tudományos és technológiai együttműködést segíti elő a vízügy területén, tagjai az ASEM tagállamok állami szervezetei, ügynökségei, kutatóintézetek, egyetemek, és egyéb, a vízkészletek védelmében érdekelt szakmai tömörülések. 
Magyarország szakminisztériumi szerepvállalással, valamint a Hungarian Water Partnership (HWP) révén aktívan vesz részt a szervezet munkájában. 2012-ben felállításra került ASEM Water Akadémiai és Fejlesztési Bizottsága, melybe 24 tagot delegáltak a tagszervezetek. A HWP elnökét a Bizottság alelnökének választották meg, és ebben a minőségében aktív és befolyásoló szerepet játszik az eurázsiai vízügyi együttműködés fejlesztésében. 
Az ASEM WATER kétévente rendezi meg a fenntartható települési vízgazdálkodással, valamint a vizes szektort érintő aktuális kérdésekkel foglalkozó nemzetközi szemináriumát, több száz résztvevővel.