ENSZ-WHO rendezvény
Dr. Kovács Károly képviselte a magyar vízipart a Víz és Egészségügyi Egyezmény Hetedik Találkozóján

ENSZ-WHO rendezvény

Dr. Kovács a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség (MaSzeSz), valamint a Hungarian Water Partnership (HWP) elnökeként, tovább az Európai Vízügyi Szövetség (EWA) korábbi elnökeként, tiszteletbeli tagjaként, és az Afrikai Vízügyi Szövetség (AfWASA) Stratégiai és Technikai Tanácsának tagjaként képviselte Magyarországot a rendezvényen. 

A Találkozó, amelyet az Egyesült Nemzetek Szervezete égisze alatt, a WHO és az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága (UNECE) közösen szervezett, kormányzati szereplők, ágazati szakértők, ipari és tudományos partnerek magas szintű rendezvény, ahol a résztvevők célja a vízhez és egészséghez kapcsolódó nemzetközi célok megvalósításának előmozdítása. A kezdeményezés célja, hogy elősegítse a biztonságos ivóvízhez, szennyvízkezeléshez és higiéniához való egyetemes hozzáférést a pán-európai régióban.

A Találkozón külön szekciót szenteltek a szervezők a 2026-os ENSZ Vízkonferenciának, melyre 2026. december 2–4. között az Egyesült Arab Emírségekben kerül sor. Dr Kovács Károly a szekció ülésen több fontos kérdést is felvetett a konferencia programjával kapcsolatban.

A 2023-as New York-i ENSZ Víz Konferencián szerzett tapasztalataira és ott megosztott meglátásaira építve hozzászólásában a vízügyi infrastruktúra-fejlesztés sürgető igénye (22 000 milliárd USD) és a finanszírozási források korlátozott elérhetősége közötti pénzügyi szakadékra, valamint a már lekötött források elosztására hívta fel a figyelmet (lásd az alábbi vállalást is).

Javasolta, hogy ezt a témát vegyék fel a 2026-os ENSZ Víz Konferencia napirendjére, és a jövőben olyan kötelezettségvállalás felé mozduljanak el, amely szerint a rendelkezésre bocsátott forrásokat elsősorban az ENSZ által SDG-gyorsítónak minősített technológiák és megoldások támogatására fordítják, különösen a 6. Fenntartható Fejlődési Cél – Tiszta víz és alapvető köztisztaság – előmozdítása érdekében (fenntartható, biztonságos ivóvízellátás és megfizethető szennyvíztisztítási technológiák).

A beszélgetést követően Dr. Kovács tartalmas eszmecserét folytatott a panel tagjaival és a szervezőkkel, akik felkérték az általa képviselt szervezeteket, hogy aktívabban vegyenek részt a 2026-os ENSZ Víz Konferencia napirendjének e témaköréhez kapcsolódó alakításában. Dr. Kovács megerősítette elkötelezettségét a párbeszéd folytatása és az érdemben megvalósítható, finanszírozható megoldások kidolgozása mellett, amelyek hozzájárulhatnak a globális vízbiztonság erősítéséhez.